Asia, Iza oraz Klaudia - Reprezentantki Młodzieżowej Rady Miasta Starachowice w dniach 18-21 października 2022r. wzięły udział w wydarzeniu europejskim w Grecji, w mieście Janina. Wraz z przedstawicielami z Grecji, Portugalii, Macedonii Północnej i Włoch, młodzież ze Starachowic poprzez aktywny udział w zajęciach miała okazję zgłębić temat różnorodności Europy.
Pierwszego dnia wydarzenia, każdy kraj partnerski zaprezentował swoją interpretacje zdania ,,Różnorodność Europy jest bogactwem’’. Na podstawie doświadczeń, zaprezentowanych tradycji i poglądów uczestników udało się odpowiedzieć na pytania: Czym tak naprawdę jest różnorodność? Co możemy czerpać z naszych różnic? Jakie problemy może sprawiać nasza odmienność? Podczas prezentacji obecni online byli także przedstawiciele Czech i Łotwy, partnerzy, którym nie udało się spotkać z grupą na miejscu. Po prezentacjach i dyskusjach przyszedł czas na projekcje filmu ,,Swing Kids’’ reż. Thomasa Cartera. Wzruszająca opowieść o młodych ludziach, którzy chcą zachować swoją odrębność w trudnych czasach końca lat 30 XX wieku. Film skłonił uczestników do refleksji, pozwolił zrozumieć istotę zachowania różnorodności oraz jak ważne jest, aby szanować różnice między ludźmi.
Drugiego dnia uczestnicy wydarzenia mieli okazje spotkać się i porozmawiać z przedstawicielami greckich liceów - ,,Zosimaia’’ oraz ,,Dodonaia’’. Uczniowie przedstawili historie Romaniotów, ważny element historii i kultury Janiny. Romanioci są to Żydzi zamieszkujący terytoria współczesnej Grecji, w szczególności Aten i Janiny. Współcześnie społeczność ta praktycznie nie istnieje. Historie tej społeczności pozwolił zgłębić także film dokumentalny ,,Romaniotes: The Greek Jews of Joannina’’ reż. Agnes Sklavou i Stelios Tatakis. Uczestnicy mieli okazję także zobaczyć zabytkową synagogę i historyczne centrum miasta. W wolnym czasie grupa wybrała się także do Salonik - drugiego co do wielkości miasta w Grecji. Tam Greccy przyjeciele poznani podczas poprzednich projektów pokazali swoim gościom zakątki tego miasta, często nieznane przez turystów.
Młodzież, ze Starachowic opisuje to wydarzenie jako niesamowitą przygodę i wspaniałą lekcje historii. Poza wiedzą teoretyczną uczestnicy doświadczyli różnorodności na własnej skórze poprzez dyskusje i wymiany poglądów.
Wydarzenia odbyły się w ramach projektu ,,Future of Europe’’ finansowanego z Programu Europa dla Obywateli ze środków Unii Europejskiej, gdzie Gmina Starachowice jest partnerem projektu wspólnie z Miasto Janina, Stowarzyszenie Redefine (Portugalia), Miasto Tetovo (Północna Macedonia), Unione Rubicone e Mare (Włochy).
Tekst: Klaudia Chamera, Młodzieżowa Rada Miasta Starachowice