BlockAdBlock

Wykryto wtyczkę Adblock zainstalowaną w przeglądarce. Niektóre treści na stronie mogą nie wyświetlać się poprawnie.

spotkanie sygnatariuszy

Diagnoza potrzeb społecznych w Powiecie Starachowickim

Sygnatariusze porozumienia o partnerskiej współpracy na rzecz rozwoju ekonomii społecznej wypracowali diagnozę potrzeb społecznych w powiecie. Dokument ten jest podstawą rozwoju usług użyteczności publicznej oraz określenia sposobu jej realizacji. Inicjatorem powyższych działań jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego.


Sygnatariusze czyli przedstawiciele władz miasta i powiatu, dyrektorzy ośrodków pomocy społecznej z terenu powiatu, przedstawiciele organizacji pozarządowych spotkali się z Urzędzie Miejskim w Starachowicach.
Celem opracowanej diagnozy jest wskazanie podstawowych kwestii społecznych, które należy rozwiązać w oparciu o rzetelne informacji, kierunków dalszego rozwoju i rezultatów do których warto dążyć. Diagnoza może stanowić pomocne narzędzie dla władz samorządowych w działaniach mających na celu poprawę poziomu życia mieszkańców gmin i powiatu. Diagnoza skoncentrowana jest na najważniejszych obszarach interwencji w obszarze usług społecznych tj. w szczególności zwiększeniu dostępności usług środowiskowych, edukacyjnych, opiekuńczych oraz usług wsparcia rodziny i pieczy zastępczej.
Prezydent Starachowic Marek Materek podkreślił, iż opracowany dokument będzie mógł być wykorzystany przy aplikowaniu przez sygnatariuszy o środki zewnętrzne na działania związane z rozwojem usług społecznych.
Zdaniem Anny Górak z Regionalnego Ośrodka problemów społecznych nie można rozwiązywać tylko na poziomie gminy ale należy na poziomie powiatu, dlatego tak ważne jest zaangażowanie wszystkich ośrodków. Opracowana diagnoza to także dokument wyznaczający i określający dalsze cele do realizacji dla odpowiednich instytucji.
Jednym z takich celów jest wzrost jakości i dostępności usług społecznych. Jak wynika bowiem z przeprowadzone diagnozy brakuje opiekunów dla osób starszych, chorych i niesamodzielnych. Chodzi o pomoc udzielaną takim osobom w środowisku w którym mieszkają, także w weekendy i święta. Ta forma pomocy która obecnie funkcjonuje okazuje się być niewystarczająca ponieważ zapotrzebowanie jest znacznie większe.
W najbliższych tygodniach odbędzie się kolejne spotkanie i warsztaty z udziałem sygnatariuszy działających na rzecz rozwoju ekonomii społecznej w powiecie.

Autor: Iwona Tamiołło
rzecznikprasowy@starachowice.eu

Szybki kontakt:

Straż Miejska
ul. Radomska 45
27-200 Starachowice
telefon alarmowy: 986
tel: 41-274-62-48
tel: 41-273-82-66
fax: 41-273-83-53
e-mail: strazmiejska@starachowice.eu

Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Akceptuję