Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek wziął udział we wtorek 12 lipca w uroczystości upamiętniającej 79. rocznicę pacyfikacji wsi Michniów w gminie Suchedniów, w latach II wojny światowej. Tego dnia obchodzony jest również Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskich.
- Dziś czcimy, bohaterstwo, poświęcenie i patriotyzm mieszkańców wsi polskiej, którzy powszechnie angażowali się w działalności polski podziemnej. W tym miejscu ginęli niewinni ludzie tylko za to, że byli Polakami i pomagali żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego. Michniów jest symbolem, o którym nie wolno nigdy zapomnieć. – podkreślał Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek.
W programie uroczystości, które obyły się w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie znalazły się wystąpienia okolicznościowe zaproszonych gości, Msza Święta w intencji ofiar pacyfikacji oraz występ Chóru Senior z Suchedniowa. Na zakończenie wtorkowych uroczystości na mogile zamordowanych zostały złożone kwiaty i zapalone znicze.
W latach II wojny światowej część mieszkańców Michniowa aktywnie współpracowała z partyzantami, w szczególności z obozującym na pobliskim Wykusie zgrupowaniem partyzanckim Armii Krajowej dowodzonym przez porucznika Jana Piwnika, pseudonim „Ponury”.
W nocy z 2 na 3 lipca 1943 r. partyzanci „Ponurego” przeprowadzili atak na dwa pociągi pasażerskie na stacji Łączna. W wyniku ostrzelania wagonów dla Niemców zginęło 8 osób, w tym 4 żołnierzy. Rannych zostało 30-40 osób, wśród których znajdowało się 11 żołnierzy.
W ramach odwetu 12 lipca 1943 r. niemiecka ekspedycja karna (w jej skład wchodzili również żandarmi ze Starachowic) częściowo spaliła wieś Michniów i zamordowała ponad 100 mieszkańców, głównie mężczyzn.
W odwecie, w nocy żołnierze „Ponurego” zaatakowali w rejonie Podłazia pociąg pośpieszny relacji Kraków-Warszawa, zabijając lub raniąc co najmniej kilkunastu Niemców.
W odwecie, następnego dnia niemieccy policjanci powrócili do Michniowa, paląc wieś i mordując niemal wszystkich pozostałych tam jeszcze mieszkańców. Łącznie ofiarą dokonanej w Michniowie masakry padło ponad 200 osób, w tym kobiety i dzieci.
Datę tragedii w Michniowie uznano za symboliczny dzień pamięci o mieszkańcach 817 polskich wsi spacyfikowanych przez Niemców podczas II wojny światowej.
https://straz.starachowice.eu/dla-mieszkanca/nieruchomosci/sprzedaz-lokali-mieszkalnych-i-uzytkowych-w-drodze-przetargu/16-starachowice-um/menu/aktualnosci/7969-uroczystosci-rocznicowe-w-michniowie#sigProId653bcc3cfc