W Starachowicach dziś w ramach upamiętnienia jubileuszu 70-lecia produkcji samochodów STAR ustawiono pierwszy pojazd na pamiątkowej „Ścieżce STAR-a”, wjeżdżających do miasta wita STAR 1142. W kolejnych tygodniach następne 4 samochody pełniące rolę promocyjnych „witaczy” staną przy głównych trasach przypominając naszym gościom o wspaniałych osiągnięciach motoryzacyjnych miasta nad Kamienną.
Starachowice to miasto o bogatych tradycjach gospodarczych silnie powiązanych ze Staropolskim, a następnie Centralnym Okręgiem Przemysłowym. W 1948 roku rozpoczęto tu produkcję pierwszych w Polsce samochodów ciężarowych pod marką „STAR”. Fabryka Samochodów Ciężarowych przez lata zatrudniała tysiące mieszkańców, będąc głównym pracodawcą w mieście. Przez kolejne pół wieku produkowano tu najpopularniejsze, polskie samochody ciężarowe, będące chlubą naszego miasta. Pamiętając o motoryzacyjnej legendzie ze Starachowic postanowiono uczcić 70 rocznicę uruchomienia jej produkcji.
- „ Ścieżka STAR-a” stałą się faktem, dziś stanął na na niej pierwszy samochód STAR 1142, wyremontowany przez starachowicką firmę AUTOBOX – mówi Prezydent Miasta Marek Materek. - Podziękowania kieruję do panów Krzysztofa Siekańskiego Wiceprezesa Zarządu Autobox Sp. z o.o. oraz Wojciecha Cyrkowicza i całej załogi firmy Autobox. Samochód miastu podarowała firma pana Łukasza Misztala Zakład Usług Wodnych i Komunalnych. STAR został tak ustawiony, że wszyscy którzy do Starachowic wjeżdżają lub przejeżdżają obok mogą zobaczyć samochód, który przed laty był produkowany w Starachowicach, który był powodem do dumy a dziś wita wjeżdżających do miasta i zaprasza do odwiedzenia muzeum Przyrody i Techniki. Podziękowania należą się także inicjatorom „Ścieżki STAR-a”, panu Janowi Tamiołło właścicielowi Telewizji Starachowice oraz panu Eugeniuszowi Majchrzykowi z Centrum Inicjatyw Senioralnych, którzy zgłosili pomysł, aby na ulicach naszego miasta w różnych charakterystycznych punktach stanęły STAR-y przed laty produkowane w Starachowicach. Samochodów, w tym roku, ustawiamy 5 i będą one pełniły rolę promocyjnych „witaczy”.
Kolejne auta staną;
STAR 200 – 27 września, Aleja Niepodległości/ ul. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego,
STAR 28 Ż – 04 października, obok Ronda im. Zbigniewa Rafalskiego,
STAR 660 – 11 października, ul. Radomska obok Urzędu Miejskiego,
STAR 25 P – 25 października, os. Michałów, ul. Ostrowiecka.
Remontem auta, które jako pierwsze stanęło na pamiątkowym szlaku zajmowała się załoga starachowickiej firmy Autobox.
- Jest mi niezwykle miło, że mogę uczestniczyć w tej sympatycznej uroczystości – mówi Krzysztof Siekański Wiceprezes Zarządu - Cieszę się, że spółka, którą mam przyjemność kierować, spółka Autobox potrafi coś miastu dać, nie tylko po to, aby go upiększyć, ale żeby ludziom z zewnątrz pokazać a mieszkańcom przypominać, że kolebka polskiej motoryzacji jeśli chodzi o samochody ciężarowe to są Starachowice. Dalej pielęgnujemy te tradycje i staramy się odzyskać od aktualnego właściciela nazwę samochodu marki STAR. Mamy sprecyzowane plany i nadzieję, że te plany motoryzacyjne jeśli chodzi o Starachowice i STAR-a wcześniej czy później uda nam się zrealizować. Czego sobie i Państwu, mieszkańcom życzę.
Pomysłodawcami utworzenia pamiątkowego szlaku motoryzacyjnego byli panowie Jan Tamiołło oraz Eugeniusz Majchrzyk.
- „Ścieżka STAR-a” to przede wszystkim pamięć o samochodach, które tu były produkowane i to w dużych ilościach, bo zrobiono ich około 630 tysięcy oraz pamięć o konstruktorach tych aut, którzy pochodzili ze Starachowic i wreszcie o ludziach, którzy tworzyli tą fabrykę – mówi Jan Tamiołło. - Przez 52 lata pracowało tu mnóstwo ludzi w najlepszym okresie ponad 25 tysięcy. Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że gdyby nie fabryka, która została po wojnie w Starachowicach ulokowana nie byłoby miasta w dzisiejszym kształcie, miasto by się nie rozwijało, to dzięki STAR-owi mamy dziś takie piękne Starachowice.
- Upamiętnienie Fabryki Samochodów Ciężarowych, w której pracowałem ponad 20 lat to nie tylko Ścieżka STAR-a – informuje Eugeniusz Majchrzyk - Nasze Centrum na początku roku wystąpiło z kilkoma pomysłami, kolejnym z nich jest film dokumentalny nad którym pracowaliśmy wspólnie z panem Andrzejem Witkiem pt. „Historia Zakładów Starachowickich i produkcja samochodów STAR”, film zostanie wyświetlony dziś w Starachowickim Centrum Kultury. Druga rzecz to wystawa, którą wczoraj otworzyliśmy w Kafejce Internetowej w Galerii Skałka i ostatnia to niespodzianka - firma Star San Duo wczoraj, w nocy odświeżyła samochód STAR 266 stojący przy rondzie, który od 4,5 roku był już w opłakanym stanie a teraz bardzo ładnie wygląda i dodatkowo został wyposażony w skrzynię ładunkową.
Kolejne spotkanie w ramach „Ścieżki STAR-a” odbędzie się przy drugim z aut, które stanie przy skrzyżowaniu Alei Niepodległości i ul. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego 27 września o godz. 11.00. Zapraszamy.