Jedno z najnowocześniejszych boisk w kraju, powstanie w Starachowicach. Jego budową zainteresowanych jest 5 firm, które przystąpiły do przetargu ogłoszonego przez Gminę Starachowice. - Mam dobre informacje szczególnie dla starachowickiego środowiska sportowego, dziś tj 18 maja otworzyliśmy oferty, które wpłynęły na budowę piłkarskiego boiska pełnowymiarowego przy ul. Szkolnej na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Budowa boiska to inwestycja zaplanowana na ten rok, na jej realizację uzyskaliśmy wsparcie z Ministerstwa Sportu i Turystyki w wysokości 50 proc., przewidywany koszt całej inwestycji to 3 mln. zł.
Planowana inwestycja zakłada budowę boiska piłkarskiego o nawierzchni z trawy syntetycznej na podbudowie przepuszczalnej, wraz z ogrodzeniem i wyposażeniem boiska. Boisko pozostanie w istniejących granicach, jako płyta 100 x 64 m plus wybiegi szerokości 2,5 m na dłuższych bokach i 3,5 m na krótszych bokach.
- Nawierzchnię boiska stanowić będzie trawa syntetyczna IV generacji, bezzasypowa, ułożona na podbudowie przepuszczalnej, będzie to pierwsze takie boisko w województwie świętokrzyskim – informuje Prezydent Marek Materek. - By uniknąć zanieczyszczania sztucznej trawy, wokół płyty konieczne jest wykonanie opaski techniczno-komunikacyjnej z kostki betonowej. Również w tym celu, przy wejściu dla zawodników zostanie zainstalowana wycieraczka ze szczotkami do obuwia.
Prawidłowe odwodnienie boiska ma zapewnić przepuszczalna podbudowa oraz zastosowanie systemu drenażu. Boisko zostanie otoczone ogrodzeniem panelowym w kolorze zielonym.
Przebudowa boiska zakłada zamontowanie za każdej z bramek piłkochwytów o wysokości 8 m i długości 36 m. Dodatkowo, jak informuje prezydent, w ramach tego przedsięwzięcia wykonane zostaną zadaszone wiaty dla zawodników – 12-osobowe z siedziskami plastikowymi kubełkowymi, z zadaszeniem, ławki dla kibiców, ławki młodzieżowe, kosze na śmieci i stojaki na rowery.
- Będzie to pełnowymiarowe, oświetlone, nowoczesne boisko z którego będą mogły korzystać starachowickiego kluby sportowe, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, będzie ono także udostępnianie sportowcom spoza naszego miasta – zapewnia prezydent.
Zadowolenia z realizacji wymienionej inwestycji nie kryje Krystian Sadza dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Starachowicach.
- Na sezon zimowy starachowickie kluby piłkarskie będą miały boisko oddane do użytku – informuje dyrektor MOSiR-u. - Boiska trawiaste na chwilę obecną posiadamy dwa. W naszym mieście działa wiele klubów sportowych, mamy 500 nowych piłkarzy i to też dla nich budujemy to boisko.
- Bardzo ucieszyła nas wiadomość, że jeszcze w tym roku będziemy mieli do dyspozycji nowe pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią – mówi Dominik Zuba wiceprezes KKS ASPN Juventa Starachowice – O zasadności tej inicjatywy nie trzeba dyskutować, bo jest to zaplecze niezbędne do funkcjonowania klubom sportowym. Od wielu lat o to zabiegaliśmy. Dzięki tej inwestycji będziemy mogli prowadzić zajęcia sportowe w okresie jesienno – zimowym, kiedy boiska naturalne z racji temperatur i zalegającego śniegu nadają się do regularnego użytku. W minionym sezonie musieliśmy jeździć 30 km. do Ostrowca i tam wynajmować bazę do treningów. Dlatego cieszymy się, że w Starachowicach budowa boiska pełnowymiarowego ze sztuczną nawierzchnią dojdzie do skutku.
- Gdy przedstawialiśmy koncepcję modernizacji stadionu miejskiego, zastanawialiśmy się nad harmonogramem prac dotyczących modernizacji stadionu i wtedy w uzgodnieniu z Gminną Radą Sportu i klubami sportowymi działającymi w naszym mieście ustaliliśmy pewne priorytety – mówi prezydent – Modernizację stadionu odsunęliśmy w czasie o kilka lat po to, aby w najbliższym czasie zrealizować boisko pełnowymiarowe ze sztuczną nawierzchnią, które powstanie po lewej stronie wjazdu na teren MOSiR-u. Drugim elementem, które chcemy zrealizować w przyszłym roku jest budowa zaplecza sportowego przy boisku sportowym przy ulicy Szkolnej. Mamy gotową dokumentację techniczną, uzyskaliśmy pozwolenie na budowę i złożyliśmy wniosek o dofinansowanie do Ministerstwa Sportu i Turystyki, jeżeli uzyskamy wnioskowane środki w przyszłym roku wykonamy zaplanowane prace. Zależy nam aby sportowcy trenujący na naszych obiektach mieli po treningu komfortowe warunki,chcemy zapewnić natryski, szatnie.
Projektowany budynek zaplecza sportowego, zgodnie z opracowaną koncepcją, składa się z następujących pomieszczeń: 8 szt. szatni dla zawodników, 5 szt. szatni dla kardy trenerskiej i sędziowskiej, pomieszczenia magazynowo – porządkowego, sanitariatów, 2 pomieszczeń biurowych, pomieszczenia socjalnego, sali narad oraz pomieszczenia technicznego. Obiekt jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.