BlockAdBlock

Wykryto wtyczkę Adblock zainstalowaną w przeglądarce. Niektóre treści na stronie mogą nie wyświetlać się poprawnie.

Polityka senioralna

Starachowice jako jedno z największych miast w województwie świętokrzyskim stanowią ważne centrum przemysłowe. Według stanu na dzień 31 grudnia 2023 r. ogólna liczba mieszkańców Starachowic wynosi 43 883 osób. Na tę liczbę składa się 23 383 kobiet oraz 20 500 mężczyzn. Natomiast liczba osób w wieku poprodukcyjnym na koniec ubiegłego roku wyniosła 13.898 osób. W tej grupie utrzymuje się tendencja, iż kobiet w tym wieku jest ponad dwukrotnie więcej niż mężczyzn.

Polityka senioralna Gminy Starachowice prowadzona jest poprzez szereg działań oraz programów mających na celu poprawę jakości życia starachowickich seniorów. Kreowaniem i realizowaniem starachowickiej polityki senioralnej zajmuje się Centrum Usług Społecznych, a w ramach rozwoju działalności zostało utworzone Starachowickie Centrum Seniora mieszczące się w Miejskiej Galerii Handlowej.

Cele starachowickiej polityki senioralnej to zwiększenie uczestnictwa osób starszych w kulturze, zarówno jako jej odbiorców, jak i twórców, dostępności i jakości oferty edukacyjnej, sportowej, rekreacyjnej, a także zwiększenie dostępności do usług społecznych, wzmocnienie zaangażowania seniorów w życie społeczności lokalnych i udziału w różnych formach wolontariatu pozwalające na zagospodarowanie potencjału tych osób oraz na rozwój nowych kompetencji.

Starachowickie Centrum Seniora jest siedzibą ośrodków wsparcia, organizacji seniorskich, Starachowickiej Rady Seniorów. Mieści się tu Kawiarenka Internetowa e-Seniorek oraz Kawiarenka Społeczna, w której pełnione są dyżury wolontariuszy. Znajduje się tu również Biuro Obsługi Mieszkańców oraz działy Centrum Usług Społecznych realizujące usługi opiekuńcze i specjalistyczne, asystencję osobistą i opiekę wytchnieniową dla osób niepełnosprawnych, a także nowe usługi realizowane w ramach Programu Usług Społecznych. Centrum prowadzi długofalowe kompleksowe działania dedykowane seniorom. W zakres działań polityki senioralnej wchodzą:

  • Dzienny Dom Senior+ placówka wsparcia dziennego utworzona w 2015 roku jako jeden z pierwszych w Polsce, w ramach Rządowego Programu Senior+. Dom posiada 40 miejsc opieki dziennej.
  • Klub Senior+ „Niezapominajka” utworzony w grudniu 2018 roku w ramach Rządowego Programu Senior+, posiada 38 miejsc, prowadzi działalność edukacyjną, kulturalną i sportową.
  • Klub Seniora „Manhattan” – utworzony w 2016 roku przez Gminę Starachowice, przekształcony w grupę samopomocową, posiada 40 miejsc.
  • Alternatywny Klub Seniora – stowarzyszenie skupiające ponad 75 aktywnych seniorów.
  • Starachowicka Rada Seniorów utworzona w 2014 roku jako pierwsza rada seniorów w województwie świętokrzyskim, jest ciałem konsultacyjno-doradczym Prezydenta Miasta Starachowice. Organizuje m.in. coroczny Starachowicki Dzień Seniora.
  • Centrum Inicjatyw Senioralnych - realizuje zadania z zakresu edukacji historycznej miasta i dbałości o zdrowie seniorów.

Udział seniorów w projekcie „Starachowice bezpieczne w praktyce” tj. utworzenie Senior-Patrolu, organizacja zajęć z samoobrony dla seniorów.

Kawiarenka e-Seniorek – w integracyjnej kawiarence prowadzone są nieodpłatnie zajęcia dla seniorów, a informatyk obsługujący kawiarenkę i udzielający porad jest osobą poruszającą się na wózku inwalidzkim.

Biuro Obsługi Klienta Centrum Usług Społecznych, które obsługują koordynatorzy indywidualnych planów usług społecznych.

Punkt wydawania Starachowickiej Karty Seniora 60+.

Senior-PATROL - działający w ramach projektu „Starachowice bezpieczne w praktyce” - wspomagał działania na rzecz budowania bezpieczeństwa miasta.

Teleopieka dla seniorów i osób niesamodzielnych. W 2018 roku Fundacja Europartner z Kielc przy współdziałaniu z Gminą Starachowice realizowała projekt dla mieszkańców Starachowic, w ramach którego 130 osób korzystało z opasek telemedycznych typu SIDLY, które umożliwiały całodobową opiekę nad osobami niesamodzielnymi. W 2024 roku gmina przystapiła do programu „Korpus Wsparcia Seniorów”, pozyskała środki na 110 opasek medycznych dla samotnych i niepełnosprawnych seniorów.

 

Działania o charakterze integracyjno-profilaktycznym :

  • Starachowickie Dni Seniora
  • międzypokoleniowa joga na trawie,
  • potańcówki międzypokoleniowe,
  • Orgnizacja Forum Rad Seniorów,
  • Spotkania integracyjne i rekreacyjne, w których biorą udział przedstawiciele organizacji senioralnych,
  • marsze Nordic-Walking,
  • wycieczki krajoznawcze dla seniorów,
  • Starachowicka Koperta Życia,
  • seanse kinowe „Kino Seniora”,
  • vouchery na kawę i ciastko za 1 zł,
  • konkursy profilaktyczne dla seniorów.

Centrum Usług Społecznych w Starachowicach powstało jako jedno z pierwszych centrów w Polsce. Od 01 stycznia 2021 r. funkcjonuje jako CUS poprzez przekształcenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Gmina uzyskała środki finansowe z programu POWER na wypracowanie i przetestowanie modelowego rozwiązania w zakresie integracji i rozwoju usług społecznych, adresowanego do ogółu mieszkańców Starachowic. W 2024 roku gmina pozyskała kolejne środki na działalność CUS i koontynuacje świadczenia usług społecznych z programu EFS+. W ramach nowych zadań CUS organizuje usługi społeczne, które odpowiadają na potrzeby mieszkańców, określone na podstawie diagnozy potrzeb i potencjału społeczności lokalnej w zakresie usług społecznych, z której wynika, że największym problemem Starachowic jest starzejące się społeczeństwo. W odpowiedzi na zdiagnozowane problemy zostały wprowadzone następujące usługi :

-Mobilny konserwator/ usługi gospodarczo-porządkowe

-Taksówka dla seniora

- Mobilny fizjoterapeuta

- Usługi wspierające dla osób przebywających w mieszkaniach treningowych

- Mobilny psycholog

- Grupy wsparcia dla rodzin w kryzysie

- Usługi z zakresu kultury, sportu i rekreacji tj. vouchery do kina, aqua aerobik, wyjazdy do Solca Zdroju na baseny mineralne, wyjazdy do teatru/ filharmonii, rajdy Nordic Walking.

- Usługi z zakresu programu zdrowotnego „Długowieczni” - konsultacje z dietetykiem, warsztaty kulinarne

- Usługa „Gimnastyka korekcyjna – Zdrowy kręgosłup”, „Taniec i relaksacja”, „Joga”

- Mobilna pielęgniarka

- Rozszerzenie oferty Klubu Seniora „Niezapominajka” - Klub powstał w 2018 roku w ramach rządowego Wieloletniego Programu „Senior+ poprzez zwiększenie ilości miejsc i rozszerzenie oferty zajęć min. o punkt samopomocy krawieckiej, wartaty rozwoju osobistego, warsztaty dbania o ciało i urodę.

- Prowadzenie Kawiarenki Społecznej. Dyżury pełnią tu organizacje społeczne, przedstawiciele Starachowickiej Rady Seniorów, starachowickie Amazonki. Prowadzony jest tu również Punkt Wolontariatu Senioralnego oraz Bank Usług Wzajemnej Pomocy. Obok znajduje się Jadłodzielnia, a także biblioteczka wymienna „Klub Wędrującej Książki”.

Również zadania Organizatora Społeczności Lokalnej wpisują się w politykę senioralną miasta, ponieważ społecznością kategorialną objętą jego działaniami są właśnie seniorzy. Praca ze społecznościami lokalnymi wymaga nieustannej obserwacji, reagowania na każdy, nawet najmniejszy przejaw aktywności społecznej, nastawienie na zmianę społeczną, działania te muszą być systematyczne i długofalowe.

W celu wymiany doświadczeń z innymi gminami w Starachowicach zostały zorganizowane w roku 2022 i 2023 dwa ogólnopolskie Kongresy CUS, dotyczące realizacji usług społecznych, w szczególności poświęcone polityce senioralnej. Starachowice realizują również programy rządowe tj. Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnością, Opieka Wytchnieniowa, Opieka 75+, Korpus Wsparcia Seniorów.

Starzenie się społeczeństwa odnosi się do wielu sfer życia człowieka – m.in. edukacyjnej, społecznej, zawodowej, rodzinnej, ale przede wszystkim zdrowotnej. Problemy wieku senioralnego mają bowiem swój początek znacznie wcześniej, a dbałość o zdrowie przez całe życie daje szansę na zdrową starość. Celem polityki senioralnej Starachowic jest wspieranie i zapewnienie możliwości aktywnego starzenia oraz możliwości prowadzenia satysfakcjonującego życia, nawet przy pewnych ograniczeniach funkcjonalnych, w miarę możliwości w swoim środowisku lokalnym.

Author: Paulina Koczubiej

Szybki kontakt:

Straż Miejska
ul. Radomska 45
27-200 Starachowice
telefon alarmowy: 986
tel: 41-274-62-48
tel: 41-273-82-66
fax: 41-273-83-53
e-mail: strazmiejska@starachowice.eu

Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies. Accept